11.2 C
Brno
Čtvrtek, 1 června, 2023
DomůCestováníSvatá země? Vatikán! Což kromě Baziliky Sv. Petra vidět?

Svatá země? Vatikán! Což kromě Baziliky Sv. Petra vidět?

Nejmenší stát na světě, který se nachází v centru Říma a má jen kolem 900 obyvatel. Ano, řeč je o Vatikánu, sídle papežů. I těch cca 900 obyvatel je tvořeno diplomaty, církevními hodnostáři a švýcarskou gardou, která hlídá papeže.

Vatikán

Ačkoli rozlohou je Vatikán malým městským státem, co se týče historie, kultury a památek, je velikánem. Nenechte se tedy mýlit a pro jeho poznání si vyhraďte dostatek času. Ani půl dne vám nebude stačit.

Kam by určitě měly směřovat vaše kroky?
Bazilika sv. Petra
Asi nejznámější památkou je Bazilika svatého Petra, která se nachází na místě, kde byl ukřižován a pohřben apoštol Petr. Před bazilikou se rozkládá oválné náměstí svatého Petra. Pod ní nekropole (pohřebiště) a hrob svatého Petra.

Bazilika svatého Petra je dílem mnoha významných architektů. Svůj odkaz zde zanechali takoví velikáni jako Rafaelo, Michelangeo, Bernini, Peruzi a mnoho dalších. Ve 14.století začala bazilika chátrat a musela být přestavěna. Na této přestavbě se podíleli Donato Bramante, Raffael a později také Michelangelo, Giacomo della Porta, Carlo Moderna, Gian Lorenzo Bernini a další.

Z centrálního balkonu přezdívaného jako „lodžie požehnání“ pápež každoročně uděluje své požehnání celému světu Urbi et Orbi.

Vatikánské zahrady
Polovinu celého území Vatikánu zabírají zdejší zahrady. Jejich historie sahá až do 13.století, kdy si papež Mikuláš III. nechal kolem svého sídla vybudovat malý park – místo klidu a rozjímání. Na jejich současné podobě se začalo pracovat na přelomu 16.-17.století, kdy byl park doplněn sochami, fontánami a obrazy.

Za návštěvu ve zdejších zahradách určitě stojí Lurdská jeskyně, kterou obklopuje pavinič třílaločný. Blízko jeskyně můžete obdivovat Žabí fontánku nebo sochu Zjevení Panny Marie Guadalupské.

Za zmínku stojí také Orlí fontána, Italská zahrada nebo Letohrádek Pia IV. Nejvyšší bod zahrady je ve výšce 60 metrů. Zahrady nejsou volně přístupné, můžete si je prohlédnout jen s průvodcem.

Vatikánská muzea
Při návštěvě této svaté země určitě nesmíte vynechat zdejší muzea. Sedm kilometrů sálů a obrazáren.

Sbírku klasického umění naleznete v Museo Pio-Clementino. Stanze di Raffaelo (čtyři Raffaelové síně) ukrývají dvě Raffaelové fresky. Apoštolská knihovna, která je součástí zdejších muzeí, se zase může pochlubit cennou sbírkou evropských rukopisů a vzácných tisků. A na závěr – Sixtinská kaple zdobená stropními freskami od Michelangela.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články