11.2 C
Brno
Čtvrtek, 1 června, 2023
DomůRady a NávodyKdy evropský zdravotní průkaz nestačí a pozor na omezení

Kdy evropský zdravotní průkaz nestačí a pozor na omezení

Chystáte se na rychlou dovolenou ke konci sezóny v Řecku či v Chorvatsku? Případně musíte vycestovat služebně do zahraničí a spoléháte na evropský zdravotní průkaz? Určitě je dobré ho mít vystaven, ale neměli byste se na něj spoléhat za všech okolností. Můžete se totiž dostat do takových potíží, že vám k ošetření stačit nebude.

Balení na dovolenou, doklady, plavky, průkaz

Mezinárodně uznávaný doklad
Za Evropský průkaz zdravotního pojištění můžeme vděčit našemu členství v Evropské unii. Tvoří jakousi vstupenku ke zdravotní péči v jakékoli členské zemi EU, ale také v Srbsku, Norsku, Švýcarsku, Lichtenštejnsku, Makedonii a na Islandu. S běžným klasickým průkazem od naší pojišťovny vás totiž v zahraničí pošlou kudy snadněji, ale s EZZP si zajistíte péči jakou má občan členského státu Evropské unie, ve kterém se vyskytujete. I když je pravda, že se nevztahuje na všechna zdravotnická zařízení, může vám tento průkaz v kritické situaci opravdu zachránit život.

Pozor na omezení
Problém nastane, když budete potřebovat péči v nemocnici. S EZZP máte nárok pouze na ošetření ve státních zdravotnických zařízeních a to za stejných podmínek, jaké platí pro místní obyvatele. Například ve Francii, Itálii nebo Rakousku a většině okolních zemí si musíte ostatní doplatit. A tyto doplatky se pohybují v poměrně vysokých sumách i pár tisíc eur. Podle zveřejněných pojistných událostí za rok 2016 stála zlomenina nohy v Řecku až 31 tisíc eur. Představte si platit takovou závratnou částku ze své kapsy. Na EZZP tedy dostanete základní ošetření, ale zbývající doplatky si budete muset stejně připlatit. A to je řeč pouze o státních centrech, natož soukromých, která se často nacházejí u turistických center. V takových vám evropský zdravotní průkaz vůbec akceptovat nebudou.

Cestovní pojištění zajistí kvalitní péči
Nesmíme zapomínat, že EZZP vám sice ošetření garantuje, ale nic víc. Proto je dobré mít průkaz kombinovaný s cestovním pojištěním. S ním je možné se připojistit na úraz, ztrátu zavazadla, zodpovědnost za škodu, kterou způsobíte jiným na zdraví nebo majetku a podobně. Rovněž se nemusíte bát ani doplatků za péči. Pokud by se vám tedy stal například úraz, asistenční služba pojišťovny (mnoho pojišťoven takové služby nabízí) vás odnaviguje k nejbližšímu zařízení, kde vám poskytnou ošetření jaké potřebujete bez jakéhokoli placení. Pokud by se také stalo, že lékař vyžaduje zaplatit v hotovosti na místě, odložte si všechny doklady o platbách a po návratu domů vám je pojišťovna musí vyplatit v plné výši zpět.

Extra výhody
Kromě samotného ošetření vám cestovní pojištění může ušetřit peníze iv případě potřebného převozu na Slovensko nebo pokud potřebujete cestu stornovat. Cestujete-li se čtyřnohým mazlíčkem, také si ho můžete připojistit. Pojištění dovolenkové domácnosti zase ochrání váš majetek během nepřítomnosti. Tyto všechny možnosti vám poskytuje pouze cestovní pojištění, za které si sice musíte připlatit, ale těch pár eur za to určitě stojí. Pokud se pojistíte celoročně, většina pojišťoven nabízí zajímavé slevy.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články