Oblast Ostravy a Karviné v České republice je dodnes známá jako „hornická oblast havířů“ (důlní oblast horníků). V samotné Ostravě skončilo s těžbou ve druhé polovině minulého století, ale zůstalo po ní několik budov, vrtných věží a další dnes už jen technické památky na tuto éru. Pokud dostanete chuť poznat život v dole, poznat také, jak probíhala těžba uhlí a něco o důlním záchranářství, právě v Ostravě Landeku si můžete přijít na své.
Areál a jedna rarita
Areál, ve kterém se důlní muzeum a vstup do dolů nachází je rozlehlejší, skládá se z více budov a je zde vidět různé stroje a vrtací zařízení. V blízkosti tohoto místa se našla landecká venuše, důkaz o obývání pračlověkem a její maketa se nachází u cestičky ke vstupu do dolů. Nachází se zde restaurace, budova s technickou výstavou, šatna horníků a další objekty. Zřejmě nejzajímavějším bude pro všechny návštěvníky výtah, který zváží lidi jen o něco níže pod zem. Nebude to tedy zřejmě nic pro klaustrofobiky. Na hlavě helma a jde se…
Poznávání hornického života
Průvodce návštěvníkům ukáže, jak žili horníci kdysi a jak v moderní době. Vysvětluje, jaké způsoby zabezpečení existují, jak se stravovaly, a jak se ovládaly jednotlivé stroje. Je zde krátký průřez historií těžby, ale výklad nezapomíná ani na bezpečnost horníků a vysvětlení funkce indikátorů nebezpečných plynů. Zajímavé na tom všechno je, že jste ve skutečném dole, ne moc hluboko pod zemí, spíše hlouběji v kopci samotném. I proto je pohyb bez komplikací, dokonce lze říci, že je návštěva vhodná i pro starší návštěvníky.
Důlní záchranářství
Po prohlídce vnitra dolu následuje prohlídka a výklad důlního záchranářství. Pro někoho možná méně zajímavá, ale pro hornictví nezbytná část. Muzeum disponuje dýchacími přístroji různé éry a hodnoty. Z více druhů se právě zde nachází jediný zachovalý kus. Návštěvníci získají poznatky o tom, jak probíhají důlní záchranářské práce. Pro děti i dospělé se zde nachází cvičná konstrukce záchranářů, ve které mohou děti i dospělí vyzkoušet, jaké to je prolézat se trubkami a žebříky. Na krátké vyřázení docela dobré.