11.2 C
Brno
Čtvrtek, 1 června, 2023
DomůRady a NávodyCestování letadlem: kouření v letadle a na toaletách

Cestování letadlem: kouření v letadle a na toaletách

Dlouhé trasy dálkových leteckých linek představují problémy pro kuřáky. Nedokážou odolat a při několika hodinách bez cigarety pociťují to, co mnozí z nich odmítají. Závislost. Jsou letiště, která přímo pro kuřáky nabízejí kuřácké zóny, ovšem co v samotném letadle? Řešení pro kuřáky v běžných leteckých linkách neexistuje. Jen vydržet.

Kouření v letadle

Letečtí přepravci a cestovní kanceláře se nicméně setkávají s názory a stížnostmi cestujících.

Nekuřácký let, včetně toalet
Letecké společnosti a přepravce samotný již před odletem upozorňuje, že let je nekuřácký. Upozorňují na to i ikony a varování nad sedadly. Jednou za 5 let se údajně najde šílenec, který si chce zapálit v letadle (letuška Celeste jedné asijské letecké společnosti, 2016) a podle slovenských letušek se sem tam objeví případ kuřáka na toaletách. Kuřák v takovém případě tvoří zásadní problém.

Cigaretový kouř je systémy rozpoznáván jako požár na palubě, detekce snímačů může vyhodnotit situaci jako bezpečnostní problém, kdy kouř vyvolá poplach. Elektronická cigareta přitom není žádný zázrak, jehož by se omezení netýkala. Kouř také nedokáže cirkulace vzduchu a větrání odfiltrovat celý. Cigaretový smrad v malém uzavřeném prostoru je také dalším problémem pro lidi s dýchacími onemocněními, astmatem a dalšími komplikacemi.

Dalším rizikem je nedopalek a popel, který v odpadních prostorách u papíru může znamená zapálení a reálný požár. Agresivní stěžovatelé vnímají kroky vůči kuřákům jako tendenční nebo namířené proti kuřákům. Mluví o diskriminaci, ačkoli diskriminací lze nazvat právě opačný názor.

Proč pak mají letadla popelníky?
Některá letadla mohou být u sedadel vybavena popelníky. Jsou to starší modely Boeingů i Airbusů, které mohou být provozovány například asijskou zemí, kde může být kouření povoleno, nebo v minulosti bylo. Třeba si uvědomit, že letadlo létá dlouhá léta. Neprobíhá přestavba. Nebo je pronajímáno do jiných zemí. Vždyť i slovenské letadlo letecké společnosti Air Explore nelétá nad Slovenskem, ale pro jiné společnosti a převáží zahraniční cestující.

Na toaletách se nachází popelník i na nových letadlech. Je to standard při výrobě a využívají ho ty linky, které jsou k tomu přizpůsobeny i pravidel, vlastních norem a také technologii. Najít popelník na toaletách neznamená automaticky, že slouží a povoluje kouření. Vždy se v blízkosti popelníku nebo v úrovni očí na viditelném místě nachází i omezení kouření. Pokud ale hodláte během letu kouřit a předem si budete stěžovat, pokud to umožněno nebude, ptejte si vysloveně kuřácký let.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články